Magyar Országos Horgász Szövetség

1124 Budapest, Korompai utca 17.


Hoórvölgye Horgászegyesület

3400 Mezőkövesd, Szent László tér 24.

 

HELYI HORGÁSZREND

Érvényes:

2024. január 1-től a 2024. horgászévre

valamennyi, a horgászszervezet által horgászati célra hasznosított halgazdálkodási vízterületre: Hoórvölgyi tározó és Szorosvölgyi tározó

 

Tisztelt Horgásztársunk!

Örömmel üdvözöljük a Hoórvölgye Horgászegyesület vízterületein! Kérjük, hogy figyelmesen olvassa el a Helyi horgászrendet és tartsa be az abban leírt kötelezettségeket annak érdekében, hogy Ön a horgásztársaival együtt tartalmas, pihentető, élménydús időt tölthessen a vízparton!

  • Tavainkra 1-2-3 napos napijegyek válthatók, gyermek, ifjúsági, turista és felnőtt horgászok részére.


A halgazdálkodási hasznosító a tételes jogszabályi rendelkezéseket is szerepelteti a horgászrendben, ha a kialakult helyi szokások alapján az a horgászok tájékoztatását segíti.


  1. Általános szabályozási előírások


  1. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait.

  2. A helyi horgászrend (HHR) a halgazdálkodási hasznosító egy vagy több halgazdálkodási vízterületére és azon (azokon) valamennyi területi jegytípusára általánosan és speciálisan érvényes szabályok gyűjteménye, amely jogszabállyal, az OHR rendelkezéseivel és halgazdálkodási hatósági határozattal nem lehet ellentétes. Az aktuális évi helyi horgászrend kiadásának határideje a területi jegyek forgalmazásának kezdete, hatálya az aktuális évi OHR hatályával megegyező.

  3. A helyi horgászrendi kivonat (HRK) az egy vagy több területi jegytípusra érvényes, a HHR szabályait személyi jogosultsági célkivonatként tartalmazó szabálygyűjtemény. Az aktuális évi helyi horgászrendi kivonatok kiadásának határideje a területi jegyek forgalmazásának kezdete, hatályuk az aktuális évi HHR hatályával megegyező.

  4. A helyi horgászrend szabályai nem lehetnek ellentétesek a jogszabályi előírásokkal, ugyanakkor jogszabályi felhatalmazás alapján a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezeteknek lehetőségük van szigorúbb korlátozások előírására, a halgazdálkodási hatóságoknak pedig enyhítések elrendelésére is.

  5. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.

  6. A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.

  7. A területi jegyhez kiegészítő jegy kizárólag az adott területi jeggyel el nem érhető, előre meghatározott többletszolgáltatások, vagy többlet horgászati lehetőségek biztosítására adható ki.

  8. A horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon vagy lefényképezett formában) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni.

  9. A helyi szabályozásokról a helyi horgászrend továbbá a területi jegyek mellé kinyomtatott házirend illetve eseti halőri tájékoztatás útján valósulhat meg.

  10. A területi jegy kiadója a HHR, HRK esetében az évközi változtatás jogát fenntartja, de erről köteles a helyi horgászrendben megjelölt tájékoztatási módon, felületen a változást megelőzően legalább 8 nappal hitelt érdemlő módon, közzététellel értesíteni a horgászokat. Ha a közzététel e szabálynak megfelelően megtörtént, a horgász a területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a tájékoztatás hiányára nem hivatkozhat.

  11. Ha a helyi horgászrend évközi változásáról, vagy egy elrendelt eseti tilalomról a horgász bizonyíthatóan nem értesült, vagy nem lett értesítve, akkor a tárgyban felelősségre nem vonható.

  12. Halőri telefonszám (szabálytalanságok bejelentésére) és a vízterületi, horgászszervezeti információs elérhetőség rögzítése.

 

II. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások

 

  1. Az általános parti horgászatra engedélyezett szakaszokon - helyfoglalásra, foglalt helyre vonatkozó külön halgazdálkodási hasznosítói előírás hiányában - az érkezés sorrendjében bármely szabad hely elfoglalható. A külön nem kijelölt horgászhelyek közötti legkisebb előírt távolság - a szomszédokkal történő előzetes megegyezés hiányában - 5 méter. Foglalt hely horgász általi létesítése közterületen tilos.

  2. A horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzet) halgazdálkodási hasznosítói előírás esetén csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét eltakarítása megtörtént.

  3. A horgászhelyen a készségek bedobása, elhelyezése csak úgy történhet meg, ha az másokra nem jelent balesetveszélyt.

  4. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.

  5. Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint környezetvédelmi vagy halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén, továbbá halgazdálkodási hasznosítói munkavégzés okán a halőr a horgászatot, vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános, vagy csak meghatározott területre kiterjedő.

  6. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelése esetén köteles annak azonnali, a halőr vagy a halgazdálkodási hasznosító felé történő bejelentésére.

  7. A vízminőség védelme érdekében a halgazdálkodási hasznosító által korlátozott vagy tiltott etetőanyag használat szabályozása. 1 horgász 1 nap 10 kg etetőanyagot használhat maximum etetési célra, ebbe bele tartozik a bojli, pellet, kukorica is. Az etetőanyag állagra vonatkozó előírás, az etetőanyag nem lehet romlott, penészes!

  8. Az elvihető hal horgászhelyen történő konyhai előkészítése, feldolgozása szigorúan tilos!

  9. A horgászat közben keletkezett szemét a vízparton nem maradhat. Azt minden horgász a horgászat befejezése után köteles haladéktalanul elszállítani. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. Kutyatartásnál a keletkező hulladék szemétként történő kezelése kötelező.

  10. Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a hivatásos halőr által a horgászat folytatása megtiltható, a terület azonnali elhagyására való felszólítás mellett.

  11. Tüzet gyújtani egyéb engedély hiányában csak az e célra kiépített helyeken lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. Élő, helyszíni faanyag tűzrakásra nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz teljes eloltását.

  12. A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók el.

  13. A vízparton csak fém és műanyag bottartó használható.

  14. A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.


  1. Speciális horgászrendi előírások


  1. A területi jegyek érvényessége kizárólag ezen időszakokon belül értelmezendő.

A horgászati időszakok tagjainknak:

Egész évben a horgászat folyamatos!


A horgászati időszakok (napijegyesek):

Január 1- től december 31-ig 05-17 óráig,

de az éjszakai horgászatra is van lehetőség, ha a vendéghorgász minimum 2 egymást követő napra napijegyet vált, így a köztes éjszakai horgászat ingyenessé válik számára.


  1. Tavainkon a táblával jelölt területeken túl horgászni tilos!

  2. A völgyzáró gáttól 50m-en belül horgászni tilos! A táblákon túl jelzett kíméleti területen (északi irányban) horgászni tilos!

  3. Tavainkon a lékhorgászat engedélyezett, amennyiben a jég legalább 15- cm vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott léket a horgászat befejezése után köteles minden esetben jól láthatóan megjelölni. Az engedélyt halőri felszólítás után a horgász köteles azonnal kihozni a partra ellenőrzés céljából.

  4. Tavainkban fürödni szigorúan tilos!.

  5. Tavainkra kiadott napi és éves területi engedélyekre feltüntetésre kerültek a érvényességi időszakok a használható horgászkésségek száma a tavaink víztérkódjai és az a telefonszám amin az észrevételeket és bejelentéseket megtehetik.

  6. A horgászkészségek mellett az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2 felületű csalihalfogó emelőhálót is használhat, kizárólag a számára a horgászathoz szükséges, 15 cm-nél nem nagyobb - fogható - csalihalak gyűjtésére.

  7. Az egyes horgászati módszerek és eszközök alkalmazásával kapcsolatos korlátozások bemutatása (pl. műcsalis, behúzós-behordós módszerek tilalma vagy speciális szabályai, sleppelés, háromágú horog tiltása).

Behúzós horgászat tilos!

Etetőhajó használata tilos!

Tavainkon kötelező a pontymatrac (halkímélő eszköz) használata! Halkiemelő szák használata kötelező!

Közös haltartó használata tilos!

Minden horgásznak a következő eszközöket kell kötelezően magánál tartania: - Szemeteszsák; - mérőszalag (centiméter); - golyóstoll; – mérleg (hivatkozva a 150kg éves összfogásra)


Csak ragadozó halat lehet kikötve tárolni. (pányva)

Tavainkon a pergetés horgászmódszer engedélyezett, de a másik horgászt nem zavarhatja vele.

Telepítés napjától 3 napig horgászni tilos (Szorosvölgyi Víztározó Bogács) pl. csütörtök napi telepítéskor: szerda 21:00-tól vasárnap reggel 5:00-ig a horgászat tilos!

A fogási napló vezetése arab számokkal történik.

  1. A süllő legkisebb kifogható mérete 35 cm. A tavainkon az elvihető pontyok legnagyobb hosszmérete min. 35cm; max. 60 cm!

  2. Elvihető halak mennyisége: Felnőtt Területi Engedéllyel rendelkezőknek: Elvihető halmennyiség: Évente 50 db méretkorlátozással védett hal! Süllőből max. 30db! Tavainkon tilos kifogni: fekete amur, fátyolfarkú kárász, koi ponty, lénaitok, compó, kősüllő, domolykó, márna: ezek a halfajok fokozott védelmet élveznek.

Felnőtt éves területi engedéllyel rendelkezőknek:

(horgászkészség: 2db horgászbot, botonként max. 2db horog)

Havonta 15 db méretkorlátozással védett hal vihető el az alábbi felsorolás szerint:

Ponty, Harcsa, Balin, Csuka  15 db (összesen)

Amur                           5 db

Süllő            3 db

Naponta 2+1 db méretkorlátozással védett hal vihető el, az alábbi felsorolás szerint:

Ponty, Harcsa, Balin    2 db (összesen)                 

Amur                           1 db                        

Süllő vagy csuka          2 db

Egyéb maximum: 3 kg 

 

Ifjúsági Éves Területi Engedéllyel rendelkezőknek:

 

(horgászkészség: 1db horgászbot, botonként max. 2db horog)

Elvihető halmennyiség évente: 25 db méretkorlátozással védett hal!

Havonta elvihető mennyiség 8db méretkorlátozással védett hal az alábbi felsorolás szerint:

Ponty, Harcsa, Balin, Csuka  8 db (összesen)                 

Amur                          2 db

Süllő         2 db

Naponta elvihető mennyiség 2db méretkorlátozással védett hal az alábbi felsorolás szerint:

Ponty, Harcsa, Balin   2 db                                

Amur                          1 db               

Süllő-vagy Csuka        1 db

Egyéb maximum: 3 kg

 

Gyermek Éves Területi Engedéllyel rendelkezőknek:

 

(horgászkészség: 1db horgászbot, botonként max. 1db horog)

 

méretkorlátozással (vagy Helyi horgászrendeben darabkorlátozással, pl. amur) védett halat az alábbi felsorolás szerint vihet el. Évente 10 db

Havonta 4 db

Naponta 1 db, és 3 kg egyéb halat.

Napijegyes horgászokra a pontyok havi és éves darabszám-korlátozása nem vonatkozik. 

Vendég horgász esetében a naponta elvihető méretkorlátozással védett halak mennyisége az alábbi felsorolás szerint:

 

Felnőtt horgász: (Napijegyeseknek) 5000Ft

(horgászkészség: 2db horgászbot, botonként max. 2db horog)

 

2 db méretkorlátozással védett hal és 3 kg egyéb. ponty, harcsa, balin 2db; süllő, csuka 1db amur 1db

 

Ifjúsági és turista horgász: 3000Ft

(horgászkészség: 1db horgászbot, botonként max. 2db horog)

1 db Méretkorlátozással védett hal 3kg egyéb

 

Gyermek napijegyes horgász 1000Ft

(horgászkészség: 1db horgászbot, botonként max. 1db horog)

Gyermek napijegyes csak egyéb halat vihet el 3 kg-ot!

 

  1. A süllő tilalmi ideje alatt a pergető horgászat TILOS! A merítőszákot csalihal fogására használni TILOS! A halradar használata nem engedélyezett.

Csónakos horgászoknak 05:00-órától 21:00-óráig lehet a vízen tartózkodni horgászat céljából. (Csak H.E. tagoknak!) Vertikális csali is használható a csónakos harcsázáskor.

Csónakos horgász a "Horgászni Tilos" táblával jelölt, kíméleti szakaszokon belül nem tartózkodhat! A vízparton a csónak tárolása tilos!

  1. Harcsára egész évben 15cm-alatti csalihallal horgászni TILOS! Harcsára május 2.-tól június 15.-ig horgászni TILOS továbbá ezen időszak alatt a csónakos horgászat is TILOS!

  2. A horgászat során a hely jelölésére használt eszközöket, tárgyakat a horgászat befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani.

  1. A horgászhely (csónak esetében a partról is jól látható), folyamatos megvilágítása az éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező!

  1. Az egyesített és összevont területi jegyekre vonatkozó külön előírások

A Hoórvölgye és a Szorosvölgyi tározó egyesített vízterületnek számít, ezért az egyesített területi jegy mindkét tóra horgászati lehetőséget biztosít.

Az számít jogfenntartónak, aki egy évig sehová nem vált állami jegyet. Állami jegyváltás esetén új tagként kerülhet vissza az egyesülethez.


  1. Vendéghorgászok részére csak parti horgászat engedélyezett!

  2. Tavainkon vízből történő horgászat nem engedélyezett, csak normál gumicsizma használata engedélyezett az is csak szákolás és hal eltároláskor engedélyezett. Mellescsizma használata nem engedélyezett!

Parkolni a vízparttól számított 20m-en belül nem engedélyezett (tilos), még a ki- és bepakolás időtartama alatt sem! A tavak melletti földutakon a maximális sebesség 20 km/h.

Sátort a víztől minimum 5 méter távolságra, a botok mögött, saját felelősségre lehet felállítani. A sátor helyfoglalás céljára nem használható. Mivel mindkét tavunk vésztározóként üzemel időjárástól függően a vízszint hirtelen emelkedésével számolni kell! 

  1. Halvédelmi előírások


  1. A drótszák használata tilos.

  2. A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos.

  3. Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos.

  4. A háromágú horog, a drótelőke használata nem engedélyezett.

  5. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.

  6. A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos. A csónakkikötőben csalihalat tárolni tilos!

  7. A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére. Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.

 

  1. Horgászetikai előírások

 

  1. A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.

  2. A horgász erkölcsi és etikai kötelessége más horgász segítése, a tapasztalatok átadása, az idős horgásztársak és a gyermekhorgászok támogatása.

  3. Horgászcsónak, használata csak megfelelő sebesség megválasztásával, más horgásztársak és víziközlekedők veszélyeztetése, vagy zavarása nélkül történhet.

  4. Ívási, szaporodási időszakban a partmenti sávban a sebesség megválasztásánál minden horgász felelőssége a lerakott ikrák lehetőség szerinti megóvása.

  5. A horgászcsónak, tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy a csónak felszereltsége és műszaki állapota a mindenkori jogszabályi előírásoknak megfeleljen.

  6. A horgászfotók elkészítésekor ügyelni kell arra, hogy esztétikus, a hal megbecsülését is kifejező fényképek készüljenek el. A helyes fotón a háttér a víz és a vízpart természeti környezete, ahol belógó, szétdobált felszerelés, cigaretta, étel és ital, kéztörlő rongy, szemét nem látható. A horgász a halat lehetőleg térdelve, féltérden vagy guggolva; mellmagasságban és vízszintesen a halbölcső, vagy halpaplan felett tartja, de a fényképen a halvédelmi eszköz lehetőleg csak részlegesen legyen látható. A hal objektív felé történő „kitartása” nem esztétikus, a helyes távolság a súly megtartását is segítő félkarnyi. A hal legyen tiszta, így a sarat, fűszálakat, nyálkát, esetleges vért friss vízzel le kell öblíteni róla. Célszerű több fotót is elkészíteni, hogy a pislogás és/vagy a hal mozgásai kiküszöbölhetők legyenek. Nem készülhet etikus fotó cigarettával a szájban, vagy a halat ronggyal megfogva. Napsütésnél ügyelni kell arra is, hogy vaku használata nélkül a sapkát viselő horgász arca leárnyékolt marad. A fotózás során fokozottan ügyelni kell a halak kíméletes kezelésére, mozgatására, mert a nagy példányok leejtésre, nyomásra az átlagos méretű halaktól sokkal érzékenyebbek. A legfontosabb a hal védelme, ha a szakszerű gyors fotózás nem biztosítható, akkor a halat haladéktalanul vissza kell engedni.

  7. Terítékfotók csak kivételes esetekben, horgászversenyek mérlegelésekor és szakcikkek illusztrációjaként készíthetők.

  8. Más fogott halával rekordfogást bejelenteni, illetve egyedül fényképet csináltatni etikátlan és tilos.

  9. A színezett fertőtlenítők használata csak a fotózás után támogatott. Ekkor a hal minden látható sebének fertőtlenítése is ajánlott, az esetleges élősködők eltávolítása mellett.

  10. A visszaengedéskor a halat csak akkor szabad elengedni, ha az már az egyensúlyi helyzetét önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult.

 

VII. A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik

 

  1. A halgazdálkodási hasznosító esetében a HHR, HRK jogszerű elkészítésével, alkalmazásával kapcsolatos ügyekben a MOHOSZ vagy a halgazdálkodási hatóság jár el.

  2. A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy

  1. köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre,

  2. róla - külön jogszabályi feltételek fennállása esetén - a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet,

  3. jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott jogerős halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, továbbá a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.

  1. A Hhvtv. szerinti felhatalmazás alapján a halgazdálkodásra jogosult a visszavonást, illetve az eltiltást, mint szankciókat csak akkor alkalmazhatja, ha azokat a helyi horgászrend tartalmazza.

  2. A halgazdálkodásra jogosultnak a helyi sajátosságok alapján lehetősége van további cselekményeket és azokhoz eltiltási mértékeket is meghatározni azzal, hogy az OHR-ben tételesen szabályozott cselekmények eltiltási mértékétől nem térhet el, illetve további cselekmények esetén az eltiltás mértéke az öt évet nem haladhatja meg.

Egyesületünknél a horgászok által elkövetett fegyelmi vétségeknél a fegyelmi bizottság jár el az egyesület fegyelmi szabályzata alapján, de figyelembe véve a MOHOSZ ajánlását.

  1. A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:


Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése

3-5 év

Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása

Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete

Eltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata

1-5 év,

de legalább az eltiltás idejének a duplája

Felső méretkorlátozás megsértése

1-5 év

Darabszám korlátozás megsértése

Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés

1-3 év, de legalább az eltiltás ideje

Hal jelölése, csonkítása

1-3 év

A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása)

Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása

Alsó méretkorlátozás megsértése

Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete

Egyéb, helyi horgászrend horgászati szabályait érintő szabálysértés

3 hónap-1 év


  1. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások (II.) és a horgászetikai előírások (VI.) megszegése esetén az eltiltás alkalmazása halgazdálkodási hasznosítói mérlegelés kérdése azzal, hogy az „Egyéb, helyi horgászrend horgászati szabályait érintő szabálysértés” gyűjtőkategória szerinti mértéket nem haladhatja meg, ugyanakkor a halgazdálkodási hasznosítói eljárás nem helyettesíti indokolt esetben szakhatósági eljárás, vagy feljelentés kezdeményezését.

  2. A halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a döntésre jogosult a szabályszegés összes körülményének ismeretében, az itt megállapított keretek között dönt az eltiltás mértékéről.

  3. Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre kiszabható eltiltások időtartama összeadódik, de az eltiltás maximum 5 év lehet.

  4. Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal az eltiltás az itt szabályozottak duplájára, de maximum 5 évre emelkedik.

  5. Amennyiben egy horgász a korábbi eltiltástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést követ el, az eltiltás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet.

  6. A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való eltiltásra minden esetben a tényállást és a horgászrendi hivatkozást, valamint az eltiltás időtartamát tartalmazó hivatalos halgazdálkodási hasznosítói döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerülhet sor.

  7. A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és az eltiltás nem helyettesíti, de nem is követeli meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat, jogkövetkezményeket.

 

VIII. Záró rendelkezések

 

  1. A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.

  2. Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgász balesetbiztosítás feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást.

  3. A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.

  4. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.


Keltezés


 

Mezőkövesd, 2024. január 01.